Rady pre investorov

Niekoľko rád pre investora.

V tejto časti Vám chcem popísať pár príkladov z praxe. Skúste sa po prečítaní , predtým ako si zvolíte realizátora Vašej strechy zamyslieť.


Viem prečo: Materiál , ktorý máte doma na dvore má polovičnú hodnotu, akú ste dali Jožkovi zálohu.

Jožko má zarobené bez roboty. A čo vaša strecha?

Po dlhšej dobe Jožkových výhovoriek a klamstiev vás to prestane baviť. A strechu Vám treba riešiť. Veď vlastne sa nič nestalo, materiál máte, nájdete niekoho kto vám ju poskladá .To je ten lepši prípad.

Aké však bude vaše prekvapenie, keď začnete strechu stavať. Jožko materiál vypočítal a za vynikajúcu cenu dodal . No akosi zabudol na to či ono. Teda na doplnky , bez ktorých sa strecha urobiť nedá. Samozrejme, že mu zavoláte . Jeho argument bude : veď tieto veci v ponuke neboli, veď vám ju ukazoval, veď s cenou ste boli spokojný a celú objednávku ste odobrili.

Jožko vedel, že strecha sa bez týchto veci spraviť nedá . Dá sa urobiť akurát dobrá cena. Práve preto ste si ho aj z viacerých ponúk vybrali. Predajcovia majú plochu strechy stále lacnú, drahé sú doplnky nutné k dokončeniu strechy.

Viem prečo: zle rozmerali stavbu, prípadne porezali dlhé časti krovu namiesto krátkych a keď si uvedomili koľko stojí nový materiál a doprava ochoreli.

Viem prečo: krov stojí, ale Vami objednaná krytina je dlhá čo je lepšia varianta alebo je krátka a nezostáva nič iné ako : krov rozobrať a prerobiť alebo krytinu doobjednať a nadpojiť alebo orezať konce krokiev ešte raz čím sa zmenší okap strechy. Môžete si vybrať, ktorá z navrhnutých alternatív je lacnejšia alebo rýchlejšia.

Viem prečo: väčšina krytín čo sa týka latovania je atypická. Každý druh si vyžaduje presné prepočítanie krovu a vzdialenosti lát . Pokrývač už vopred musí myslieť na jednotlivé detaily a zakončenia. Takže , neostáva nič iné ako latovanie demontovať a ak je krov dobre rozmeraný zalatovať znova. Takže si viete spočítať koľko taká chybička stojí .

Viem prečo: niektorý detail nebol správne urobený. Rezaná alebo poškodená škridla sa uvoľnila vznikla v streche diera. Tieto nedostatky sa dajú relatívne ľahko a lacno odstrániť. To je ta lepšia alternatíva.

Predstavte si však, že máte strechu nejakých 200m2 a Jožko namontoval difúznu fóliu na celú strechu opačne alebo namontoval krytinu, ktorá svojim minimálnym bezpečným sklonom nie je vhodná na daný sklon Vašej strechy. Netečie stále, len keď prší a fúka a nie všade len na štyroch miestach.

Zavoláte iného realizátora, lebo Jožko je dlhodobo chorý a už Vám bol strechu tmeliť ak vôbec prišiel, no nepomohlo . Nový realizátor Vám povie, že ak chcete vadu odstrániť musí sa dať iná krytina.


Nebudem Vás ďalej strašiť ale zamyslite sa, čo by ste robili ak sa vám jeden z týchto prípadov stane.

V tejto časti nechcem ohovárať konkurenciu a sebe naháňať zákazky. Sú strechy, ktoré vídavam veľmi pekne zrealizované. Vidieť, že ešte stále sú aj dobrý majstri, ktorí sa k svojej práci stavajú svedomito, no žiaľ je aj veľké množstvo Jožkov a sklamaných zákazníkov .

Jožkova práca je lacná, ale odrazí sa to na kvalite a keď sa mu nezadarí a vystrojí niektorý z horeuvedených príkladov, preplatíte strechu a nehovorím o starostiach, ktoré Vás čakajú.